O LED diodách » Jaké LED?
Jaké LED?

Z mnoha míst jsme informováni o právě probíhající "světelné revoluci" a jako každý fenomén dnešní doby je i LED osvětlení opředeno mnoha mýty. A jako všude i zde platí "není LED jako LED".

LED diody jsou jedním z nejúčinnějších zdrojů světla, proto se vždy zdůrazňuje jejich nesporná úspornost a dlouhá životnost. Ale nemají vynikající technicko - ekonomické parametry negativní vliv na lidský organismus, jako ostatně už tolikrát v historii? Samozřejmě, že mají !

Lékaři již dlouho upozorňují na souvislost nevhodného umělého osvětlení s poruchami spánku a psychickými problémy. Mnohé vědecké studie potvrzují, že barevné podání okolního světla má významný vliv na náš biologický rytmus. Potvrzují, že světlo s převládající modrou barvou (jako modrá denní obloha) stimuluje aktivitu, protože podporuje uvolňování hormonu serotoninu. Naopak brzdí hormon melatonin, který vyvolává spánek. Přesně opačné působení hormonů podporuje světlo s převládající červenou barvou (jakou má zapadající slunce). Proto je velkou chybou před spánkem používat k osvětlení zářivky, úsporné žárovky nebo nekvalitní LED diody (převážně v led-páscích a led-žárovkách).

Barevné spektrum záření různých zdrojů světla:

Spojité barevné spektrum kvalitního zdroje je pouze na obrázku druhý zleva, ostatní spektra mají útlum v některých pásmech nebo pouze čárové spektrum.

Barevné podání jednotlivých zdrojů světla lze vyhodnocovat rovnoměrností a tvarem jejich barevného spektra. Pokud je vznik světla doprovázen i vysokou teplotou (např. vlákno žárovky, plamen svíčky, slunce apod.) vzniká převážně spojité barevné spektrum. „Studené“ zdroje světla (např.: výbojky, zářivky, úsporné žárovky) mají nepřirozené čárové (nespojité) barevné spektrum. Stejně tak i LED diody jsou z principu monochromatické (svítí jen jednou barvou), ale jen ty nejmodernější LED čipy mají povrch doplněn o speciální vrstvu, která vyzařuje krásné spojité spektrum v celém viditelném pásmu. Všechna svítila L2LED jsou vybavena těmito nejmodernějšími LED čipy.


Proč LED?

Jaké LED?

Jaké napájení?


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ